اخبار کشاورزی ایران

تازه ترین خبرها و مقالات باغبانی , تغذیه گیاه , زراعت , سموم و آفات , مکانیزاسیون

ثبت جهانی زرشک، زعفران و عناب خراسان جنوبی

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی زرشک‌کاران، باغداران و زعفران‌کاران خراسان جنوبی خبر داد:

پس از ثبت ملی زرشک، زعفران و عناب خراسان جنوبی، اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی زرشک‌کاران، باغداران و زعفران‌کاران به‌دنبال ثبت جهانی این محصولات به نام خراسان جنوبی است.

3495_988

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی زرشک‌کاران، باغداران و زعفران‌کاران خراسان جنوبی به تولید چهارهزار و ۲۰۰ تن عناب، ۱۶ هزار تن زرشک و ۵۳ تن زعفران سالانه در این استان اشاره کرد.

محمدحسین آذری‌نصرآباد گفت: استان خراسان جنوبی از لحاظ تولید کمی و کیفی محصولات عناب و زرشک در رتبه نخست کشوری و در تولید کمی زعفران در رتبه دوم و کیفت آن در رتبه نخست کشور قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ثبت نشان معنوی برای محصولات زرشک، عناب و زعفران استان خراسان جنوبی به کشاورزان و صادرکنندگان استان به فروش آسان‌تر و با قیمت بهتر محصولات کمک می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی زرشک‌کاران، باغداران و زعفران‌کاران خراسان جنوبی افزود: با ثبت مالکیت معنوی این محصولات تولیدکنندگان آنها در سایر مناطق نمی‌توانند محصول خود را به اسم خراسان جنوبی بفروشند.

آذری‌نصرآباد با اشاره به سطح زیر کشت ۱۵ هزار هکتاری زرشک و ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتاری زعفران در این استان ادامه داد: در حال حاضر زعفران به قیمت هر کیلوگرم پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تا شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از زعفران‌کاران خریداری می‌شود.

وی درباره سرمازدگی‌های اخیر تصریح کرد: سرمازدگی‌ها خسارت چندانی را به این محصولات وارد نکرده‌اند و با توجه به آنکه ما پیش‌بینی می‌کنیم در هر سال ۱۰ درصد افزایش تولید داشته باشیم، با وجود این افزایش تولید و خسارت ناچیز، میزان تولید امسال در کمترین حالت برابر با سال گذشته خواهد بود.

آذری‌نصرآباد با بیان اینکه اتحادیه مجری ثبت نشان مالکیت معنوی محصولات بوده و این کار به پشتوانه و همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، از ثبت جهانی نشان جغرافیایی محصولات زرشک، عناب و زعفران در سازمان مالکیت فکری (وایپو) پس از ثبت ملی آنها خبر داد.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!