اخبار کشاورزی ایران

تازه ترین خبرها و مقالات باغبانی , تغذیه گیاه , زراعت , سموم و آفات , مکانیزاسیون

تولید کود میکوریزی برای کاهش مصرف کود و آب

تولید کود میکوریزی برای کاهش مصرف کود و آب

عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات خاک و آب با تولید کود میکوریزی که مصرف کود فسفره را به میزان بیش از ۱۵ درصد و آب را به میزان ۱۰ درصد در بخش کشاورزی کاهش می‌دهد، توانست برنده سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی شود.

30889_335 (1)

عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات خاک و آب با تولید کود میکوریزی که مصرف کود فسفره را به میزان بیش از ۱۵ درصد و آب را به میزان ۱۰ درصد در بخش کشاورزی کاهش می‌دهد، توانست برنده سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی شود.

فرهاد رجالی، مجری طرح “تولید نهاده زیستی میکوریزی مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی” در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا بیان کرد: این کود زیستی به دلیل آنکه بهای آن در مقایسه با کودهای شیمیایی بیشتر است، برای مصرف در بخش باغی توصیه می‌شود؛ زیرا در این بخش، محصولات ارزش افزوده بالاتری تولید می‌کنند و مصرف این کود زیستی به صرفه‌تر است.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعاتی که انجام شده، با مصرف کودهای میکوریزی، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد مصرف کودهای فسفره را می‌توانیم کاهش دهیم.

این عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات خاک و آب اضافه کرد: با مصرف این کود به‌طور میانگین ۱۰ درصد از مصرف آب در باغ‌ها کاسته خواهد شد.

وی افزود: بهای هر کیلو کود زیستی تولید شده حدود هشت هزار تومان است. این نهاده در مقایسه با کودهای شیمیایی که بهای هر کیلوی آن با توجه به سوبسید دریافتی زیر هزار تومان است، رقابت‌پذیری خود را از دست می‌دهد.

به گفته رجالی برای هر نهال باغی ۱۰۰ گرم و برای هر درخت بارده در باغ، بین ۵۰۰ تا یک کیلوگرم کود زیستی باید مصرف شود. مزیت این کود آن است که میکروارگانیزم‌های به کار رفته در آن روی ریشه سوار می‌شود و از بین نمی‌رود. به همین دلیل تا زمانی که کاهش رشد در درخت دیده نشود، نیازی به مصرف مجدد این کود زیستی نیست.

وی اضافه کرد: در بخش زراعت، به دلیل آنکه گیاهان سالانه برداشت می‌شود و زمین شخم زده زده خواهد شد، نیاز داریم از این کود به صورت سالانه استفاده کنیم. با توجه به فرمولاسیون این کود زیستی، فعلا استفاده از آن در زراعت توجیه اقتصادی ندارد.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات خاک و آب گفت: کود زیستی تولید شده روی جذب فسفر تاثیر دارد و زمینه جذب سایر عناصر کم تحرک در خاک مثل آهن، مس، روی، منگنز و تا حدودی پتاسیم و نیتروژن را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: عمده مشکل موجود در ایران روی جذب کود فسفر است. ۹۰ درصد کودهای فسفره که در کشاورزی مصرف می‌شود، قبل از آنکه فرصت جذب پیدا کند، تخریب می‌شود. کودهای فسفره عموما وارداتی هستند و برای تامین نیازهای داخل، هر ساله مقادیری ارز از کشور خارج می‌شود. با استفاده از این کود زیستی مصرف کود فسفره در بخش کشاورزی کاهش می‌یابد. اگر بتوانیم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نیاز به واردات کود فسفره را کاهش دهیم، تولید این کود زیستی توجیه اقتصادی بالایی پیدا خواهد کرد.

به گفته رجالی خاک‌های ایران به دلیل آنکه درجه اسیدیته آن در محدوده قلیایی است و بین هشت تا هشت و نیم تغییر می‌کند، کودهای فسفره را به شدت تخریب می‌کند. همچنین با مصرف بیش از حد کود، خاک حالت سیمانی پیدا کرده و تخریب می‌شود. به این معنی که قدرت نفوذ آب را از دست داده و روان‌آب ایجاد شده، خاک را فرسایش می‌دهد.

به گفته وی کود میکوریزی تولید شده از سال ۹۲ به بازار عرضه شده و با استقبال کشاورزان روبه‌رو شده است. اما از آنجا که سطح سواد کشاورزان ایرانی پایین و میانگین تحصیلات آنها دوم ابتدایی است، کمتر ایده‌های جدید مورد توجه آنها قرار می‌گیرد. در حال حاضر مخاطب این کود کشت و صنعت‌های بزرگ مثل هلدینگ کشاورزی بنیاد مستضعفان یا آستان قدس رضوی است اما تلاش می‌کنیم به تدریج آن را در میان کشاورزان خرده پا ترویج کنیم./

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!